Güvenlik Duvarı Port Açma/Kapatma

Adım: Windows arama çubuğuna Gelişmiş Güvenlik Duvarı yazıyoruz ve tıklıyoruz.

Adım 2: Açılan pencereden ilk olarak “Gelen Kuralları” yazısına tıkladıktan sonra eylemler panelinden “Yeni Kural” butonuna tıklıyoruz.

Adım 3: Açılan “Yeni Gelen Kuralı Sihirbazı” adlı sekmeden “Kural Türü” adımında “Bağlantı Noktası” seçeneğini seçerek “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.
Adım 4: “Protokol ve Bağlantı Noktası” adımında portumuzun TCP’ye mi yoksa UDP’ye mi uygulanacağını seçtikten sonra “Belirli Yerel Ağ Noktaları” yazısının karşısına açmak istediğimiz port adresini sayısal olarak yazıyoruz. İşlem uygulandıktan sonra “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.
Adım 5: “Eylem” adımında “Bağlantıya izin ver” işaretini seçerek portunuzu açabilir. “Bağlantıyı engelle” işaretini seçerek portunuzu dışarı kapatabilirsiniz. Bunlardan hariç “Bağlantı güvenliyse izin ver” işaretini seçerek sadece IPsec kimliği doğrulanmış bağlantılara portunuzu açabilirsiniz. İşlem uygulandıktan sonra “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.
Adım 6: “Profil” adımında kuralın ne zaman ve hangi ağa bağlı iken uygulanacağını ayarlayabilirsiniz. Herhangi bir özelleştirme uygulamayacaksanız varsayılan işlemi kullanarak “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.
Adım 7: Son adım olan “Ad” adımında kuralın ismini (kural ismi kurala bir etki etmez) ve isteğe bağlı olarak açıklamasını yazarak “Son” butonuna tıklıyoruz.
Bütün adımlar doğru bir şekilde uygulandıktan sonra “Güvenlik Duvarı Port Açma” işlemimizi başarı ile tamamlıyoruz. Tebrikler.
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir